Biuro Karier Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie

Email Drukuj

Pisanie życiorysu, popularnie zwanego CV od Curriculum Vitae (łac. bieg życia) to pierwszy, często niedoceniany etap w poszukiwaniu pracy. A poprawnie napisany życiorys jest kluczem do znalezienia ciekawej pracy. To przecież pierwszy kontakt z ewentualnym pracodawcą.
Pamiętaj jednak, że CV to życiorys zawodowy i nie musisz umieszczać w nim prywatnych informacji.

Struktura

CV powinno mieć jasną i przejrzystą strukturę. Pracodawca powinien od razu znaleźć informacje, których poszukuje, zamiast wczytywać się treść całego życiorysu. Stosowanie różnych ozdobników, różnych rodzajów i kolorów czcionki jest niewskazane. Jeśli aplikujesz na stanowisko, które wymaga wybitnej kreatywności, możesz się nią pochwalić również przy tworzeniu własnego życiorysu. W pozostałych przypadkach lepiej postawić na prostotę: używaj klasycznej czcionki w rozmiarze 12 w maksymalnie dwóch kolorach.
Ponadto CV nie powinny być zbyt długie. Osobom bez doświadczenia zawodowego powinno zająć jedną stronę A4, jeśli mają bogaty przebieg kariery zawodowej maksimum 2 strony.

Kontakt

Wysyłając CV drogą elektroniczną łatwo przeoczyć najważniejsze – dane kontaktowe. Podstawową informacją jest numer telefonu i adres zamieszkania i mailowy. Postaraj się, aby były one umieszczone w miejscu widocznym, zwyczajowo tuż pod imieniem i nazwiskiem. Wystrzegaj się wysyłania CV z adresu, który nie jest wystarczająco poważny lub wskazuje na zainteresowania inne niż wymienione w dokumencie (unikaj adresów takich jak: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. itp. - najlepiej jeśli adres zawiera twoje imię i/lub nazwisko).
Poza danymi kontaktowymi w pierwszej części CV należy podać także datę urodzenia.

Wykształcenie i doświadczenie

Jeśli masz doświadczenie zawodowe, którym chciałbyś się pochwalić umieść je przed wykształceniem. W przeciwnym razie najpierw napisz o swoim wykształceniu, a dopiero potem o karierze zawodowej.
Pamiętaj, żeby informacje na temat wykształcenia i doświadczenia należy wpisać w odwrotnej kolejności chronologicznej - zaczynając od tego, co miało miejsce ostatnio.
Trzeba podać datę rozpoczęcia i zakończenia nauki/pracy, pełną nazwę uczelni/pracodawcy, wydział i kierunek/dział, departament. Warto zaznaczyć wiodące przedmioty na studiach, ewentualnie tematykę pracy magisterskiej.
Pod nazwą stanowiska pracy jest zaznaczenie zakresu obowiązków. Należy w kilku punktach, równoważnikami zdań, wymienić, co się robiło
W CV można także wymienić odbyte praktyki, zaznaczając zakres obowiązków, tak jak w przypadku pracy.

Kursy, szkolenia

Następna sprawa to kursy i szkolenia. Należy podać te, które są istotne ze względu na ewentualne stanowisko. Jeżeli ktoś posiada specjalne certyfikaty lub uprawnienia należy je podać, o ile mogą być przydatne na stanowisko, na które aplikuje.

Języki obce

Pamiętaj, kłamstwo ma krótkie nogi. Napisz uczciwie, jakie języki i w jakim stopniu opanowałeś. Warto dodać, czy w mowie i piśmie w takim samym stopniu władasz językiem obcym. Można też wspomnieć o kursach odbytych za granicą i certyfikatach potwierdzających nasze umiejętności.

Informacje dodatkowe, hobby, referencje

Na koniec w CV można zamieścić informację o istotnych dla pracodawcy cechach charakteru. Warto to zrobić wówczas, gdy nasze doświadczenie zawodowe jest ubogie i trzeba przedstawić inne własne mocne strony. Jeżeli jednak możemy się pochwalić bogatym przebiegiem kariery zawodowej, lepiej wpisać je do listu motywacyjnego.
Opisywanie hobby nie jest obowiązkowe, stanowi jednak okazję do wyróżnienia się spośród innych kandydatów.
Jeżeli posiadamy referencje z poprzedniego miejsca pracy czy ewentualnie z uczelni, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych i zaznaczyć, że są dostępne na życzenie.

Oświadczenie

Musimy również pamiętać, aby u dołu CV umieścić oświadczenie zezwalające na przetwarzanie naszych danych osobowych.