Biuro Karier Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie

Email Drukuj

Zanim pójdziesz na rozmowę zbierz informacje o firmie. Dowiedz się, od kiedy istnieje, czym się zajmuje, ile osób zatrudnia - te informacje przydadzą się w trakcie rozmowy. Bardzo często rekrutujący badają, jak przygotowaliśmy się do spotkania. Naszą wiedzę sprawdzają na wiele sposobów, np. pytają, co myślimy o ostatnim produkcie firmy albo jak podobała się nam ostatnia akcja promocyjna. Brak zainteresowania twoim ewentualnym pracodawcą nie świadczy o tobie dobrze. Poszukaj także informacji o tym, jaką pozycję na rynku zajmuje firma, jaka jest rotacja jej pracowników, czy ma szanse rozwoju. To ci się przyda, aby ocenić, czy firma jest stabilna i warto ubiegać się w niej o pracę.

Twój wygląd jest twoją wizytówką pamiętaj o odpowiednim stroju eleganckim i schludnym: mężczyzna- garnitur, raczej nie czarny , kobieta- garsonka; spódnica odpowiedniej długości. Nie należy także nadużywać perfum oraz spożywać przed rozmową alkoholu. Zadbaj także o ogólny wygląd: fryzura, makijaż, manicure, obuwie eleganckie nie sportowe.

Podczas rozmowy:

  • bądź kulturalny, przedstaw się imieniem i nazwiskiem, poczekaj aż twój rozmówca wyciągnie do Ciebie pierwszy rękę.
  • nie siadaj nie proszony, unikaj siedzenia naprzeciw rozmówcy – oznacza to rywalizację, lepiej usiądź obok – oznacza to chęć współpracy
  • postaraj się, aby na Twojej twarzy widoczne było zainteresowanie, nie znudzenie, irytację czy niedowierzanie. Kiwając głową sygnalizujesz, że uzyskane informacje uważasz za przydatne.
  • unikaj wykonywania zbyt wielu ruchów, to może rozpraszać rozmówcę, nie zaciskaj dłoni, nawet, jeżeli jesteś zdenerwowany. Przydadzą się kalendarz, notatnik i pióro, które pomogą Ci skoncentrować się na temacie rozmowy i rozładują zdenerwowanie.
  • nie krytykuj poprzednich pracodawców lub kolegów
  • pozwól pracodawcy prowadzić rozmowę
  • zadawaj pytania jeśli jest coś dla Ciebie niejasne, lub chcesz uzyskać więcej informacji
  • podziękuj za czas, który Ci poświecił
  • zapytaj, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi

Jakich pytań spodziewać się podczas rozmowy?

Osoby rekrutujące mogą zapytać dlaczego chcemy pracować właśnie w tej firmie i co możemy do niej wnieść. Ponadto często sprawdzają wiedzę kandydata na temat firmy, produktów. Zdarzają się pytania na temat przebiegu kariery zawodowej, mocny i słabych stron kandydata.
Mogą jednak zdarzyć się pytania nie na temat, z zaskoczenia, jak na przykład: co Pan o mnie sądzi, jakie są inne funkcje gwoździa. Mają one na celu sprawdzenie jak kandydat radzi sobie z zaskakującymi sytuacjami. Nie denerwuj się więc jak usłyszysz takie pytania tylko spokojnie i z uśmiechem odpowiedz.